• Česká republika

    Přesměrovali jsme vás na místní stránky, kde můžete vidět promo nabídky v místních cenách a provádět nákupy online.

    Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

ADVANTIC

Inovátoři vytváří kompozitní materiály pro výstavbu v náročných prostředích

Budoucnost nové tvorby

Sdílet tuto studii

Zpevněná střešní konstrukce v dolu společnosti Kalgoorlie Consolidated Gold Mines v australském vnitrozemí. Obrázek poskytla společnost Advantic.

Pokročilé konstrukční materiály rozšiřují sadu nástrojů pro stavbaře a inženýry

Rez, koroze a působení drsného počasí jsou typické problémy, které sužují stárnoucí konstrukce obsahující ocel a beton. Časy se však změnily a k dispozici jsou nově vyvinuté materiály. Společnost Advantic sídlící v Daytonu ve státě Ohio navrhuje a vyrábí inovativní polymerní kompozity, které představují vysoce výkonné alternativy k tradičnímu betonu a oceli. Tyto lehčí a odolnější materiály, které pomáhají konstrukcím čelit extrémním podmínkám prostředí, představují zásadní změnu pro celý stavební průmysl.

Využívání leteckých technologií k tvorbě stavebních materiálů

Advantic je inovativní startupová společnost zaměřená na vývoj a výrobu pokročilých materiálů pro stavební průmysl. Tato společnost vytváří na míru sestavené kompozitní materiály poskytující nové možnosti inženýrům a stavbařům, kteří se musejí vypořádat s náročnými přírodními podmínkami. „Přinášíme snadná řešení pro složité problémy stavebního průmyslu,“ říká Brad Doudican, prezident společnosti Advantic. „Pokud jsou kompozity tím správným řešením, najdeme vhodné materiálové složení, které řeší konkrétní problém.“

Kompozity kombinují dva odlišné materiály, aby vytvořily lehčí nebo trvanlivější alternativu. „Pracujeme s materiály, které byly vyvinuty v leteckém průmyslu, především se skleněnými vlákny a několika různými typy pryskyřic, a využíváme tuto technologii pro civilní trh a stavebnictví,“ říká Jeff Nielsen, provozní viceprezident společnosti Advantic.

Plocha pro prefabrikaci v centrále společnosti Advantic v Daytonu, Ohio. Obrázek poskytla společnost Advantic.

Každý projekt společnosti Advantic je jedinečný a probíhá za rozsáhlé spolupráce s klienty – od vypracování předběžného rozpočtu, přes zpracování inženýrských a materiálových metodologií až k poradenství v oblasti výstavby a instalace. V interních prostorách společnosti Advantic jsou vyráběny šroubovatelné komponenty, které nevyžadují svařování. „Typickým finálním produktem, který dodáváme zákazníkovi, je souprava – erektorová sada,“ vysvětluje Doudican. „Jedná se o soubor komponent obsahující kompletní produkt až po matice a šrouby. Celá souprava je pomocí lyžin přemístěna na nákladní auto, které ji dopraví na staveniště.“

Prokázání hodnoty kompozitních materiálů pro výstavbu

Společnost Advantic dokončila svůj první velký projekt v roce 2013, kdy pomohla metru v New York City splnit nové požární předpisy pro ventilaci odléváním polymerních kompozitů. Nový materiál je o 75 procent lehčí než beton, zachovává stejnou pevnost v tlaku, nekoroduje a je mnohem propustnější pro rádiové frekvence – což byl kritický požadavek projektu.

Další projekt společnosti Advantic představoval ještě větší výzvu: zpevnit korodující střešní konstrukci o velikosti stadionu, která se nachází ve zlatém dolu společnosti Kalgoorlie Consolidated Gold Mines v drsném australském vnitrozemí. V čem byl zádrhel? Tým měl na splnění zadání pouze 10 dnů.

Řešení Advantic pro společnost Kalgoorlie nazvané strukturální skladebné opláštění bylo dostatečně lehké, aby ho bylo možné letecky dopravit z Ohia do Austrálie. Vpravo detailní pohled na instalované opláštění. Obrázek poskytla společnost Advantic.

Společnost Newmont Mining Corporation strávila hledáním řešení problému střešní konstrukce v dolu Kalgoorlie celá léta a nyní čelila blížícímu se termínu odstavení objektu. Hlavní překážkou bránící použití tradičních možností zpevnění byla pomalost a nákladnost těchto řešení vyžadujících navíc početný montážní tým. Když byla společnost Advantic požádána o alternativní řešení, rychle využila příležitost.

„Ve spolupráci se zákazníkem jsme provedli předběžné inženýrské analýzy a vysvětlili jsme, jak můžeme naše návrhářské možnosti a kompozitní materiály, které jsou lehké a neuvěřitelně pevné, využít k řešení konkrétních strukturálních problémů, kterým zákazník čelil,“ říká Doudican. „Výsledkem byla řada produktů opravujících primární konstrukční prvky. Vyrobili jsme je tady ve Státech a byly tak lehké, že bylo ekonomické je letecky dopravit do Austrálie.“

Toto řešení, které celkem obsahovalo 700 kusů, bylo snadno instalováno týmy skládajícími se ze dvou pracovníků a výtahu. Instalace byla dokončena za pouhých devět a půl dne, díky čemuž byl splněn termín a společnost Newmont ušetřila přibližně 6 milionů AUD. Naše řešení bylo prověřeno životem za pouhých několik měsíců a zpráva o výsledku nám byla doručena e-mailem se zlověstným předmětem: „Masivní bouře v Kalgoorlie“. Vnitrozemím prošla silná bouřková fronta, která poškodila řadu staveb v celé oblasti. K e-mailu byl však připojen snímek této bouře spolu se střešní konstrukcí, na jejíž opravě se společnost Advantic podílela, a která přírodnímu živlu bezpečně odolala. „Blahopřejeme k úspěšnému testu plného zatížení,“ bylo uvedeno v e-mailu.

Další zkoušku materiálů společnosti Advantic představovala žádost Clevelandské zoologické zahrady, která plánovala úpravu ohrazení gorilího výběhu. Aby mohla zoo snadněji uvést novou gorilu do prostředí a poskytla všem zvířatům větší prostor, společnost Advantic navrhla vyvýšený tunel, který gorilám umožňuje úplný pohled na jejich habitat. V této situaci byly upřednostněny kompozitní nosníky vůči oceli, aby se snížilo narušení prostředí jak goril, tak sousedních zvířat.

Gorilí tunel společnosti Advantic poskytuje gorilám v Clevelandské zoo úplný výhled na okolní prostředí. Obrázek poskytla společnost Advantic.

„Při stavbě ocelových konstrukcí se nevyhnete svařování, které produkuje toxické plyny, hlasité a rušivé instalaci a celkově více korozivnímu prostředí,“ říká Luke Sideras, CAD specialista společnosti Advantic. Díky našemu řešení jsme byli schopni řezat a vrtat všechny nosníky v našem skladu ještě předtím, než byly dodány do zoo. To výrazně zkracuje prostoje, kdy je nutné gorily přemístit, což může zvířata stresovat. Práce na tomto projektu byla opravdu zábava pro všechny, kdo se na něm podíleli.“

Rostoucí nadšení pro pokročilé materiály

Výše popsané a další úspěšné aplikace pomáhají společnosti Advantic prosadit se ve stavebním průmyslu, pro který je typické pomalé přijímání nových technologií a lpění na tradičních prostředcích a metodách realizace projektů. Nicméně, jak podotýká Doudican, nové materiály představují riziko pro vlastníky, dodavatele i inženýry, takže je pro jeho tým důležité, aby u svých partnerů budoval toleranci vůči tomuto riziku prostřednictvím důvěry. Díky softwaru Autodesk Fusion 360 mohou pracovníci společnosti Advantic průběžně zpracovávat výkresy v terénu, zatímco jejich kolegové mohou tyto výkresy dále upravovat v kanceláři v Ohiu, to vše v reálném čase. „Tento postup nám pomáhá optimalizovat proces doručování projektů,“ říká Doudican. „A co je ze všeho nejdůležitější, pomáhá nám budovat důvěru u našich zákazníků.“

Společnost Advantic vyvíjí kompozitní materiály pomocí softwaru Fusion 360. Přehrát video (2:03 min)

S budováním důvěry společnosti Advantic pomáhá také odolnost a výkon jejich kompozitních materiálů, které mohou daleko překonat konvenční materiály. „Jsme schopni vyrobit stejně pevné profily jako z betonových materiálů, ale o 50, 60 i 75 procent lehčí,“ říká Doudican. „Neuvěřitelně lehký beton představuje pro stavebnictví skutečnou příležitost, protože řada stavebních nákladů nesouvisí se samotným materiálem, ale s přesunem tohoto materiálu na staveniště a jeho bezpečnou manipulací a instalací.“

Lité polymery jsou nejlehčí alternativou společnosti Advantic vůči betonu. Často s nimi lze manipulovat bez nutnosti použití drahých a nebezpečných jeřábů a podobných zařízení. Společnost Advantic také vyvíjí vlastní polymerní betony, které jsou těžší než lité polymery a jsou ideální pro kolektory nebo uložení ve výkopech, protože nejsou náchylné k alkalické korozi a nemají problémy s propustností. „Tyto kompozitní materiály, které představují alternativu k betonu a oceli, skutečně rozšiřují sadu nástrojů, s nimiž musí pracovat stavbaři a inženýři,“ říká Nielsen.

Doudican souhlasí a podotýká, že stavbaři mohou mít stále obavy, když se poprvé setkávají s materiály společnosti Advantic. „Ale když vám poprvé technik pracující s ocelovými prvky řekne „Páni, ten materiál je prostě úžasný, bez problému jsme ho nosili na ramenou!“ nebo „Postavili jsme to tři, pět, 10krát rychleji, než kdybychom použili konvenční materiály,“ tak vám taková zpětná vazba říká, že kráčíte po správné cestě,“ říká Doudican.

Tato cesta je dlážděna nadšením pro nové materiály, což je pozoruhodný výkon v takovémto tradičním průmyslu. „Co nás na zavádění kompozitů měnících dosavadní způsob výstavby opravdu baví, je pozorovat, jak rychle lidé tyto nové materiály přijímají – lidé, kteří jsou zvyklí používat tradiční nástroje z oceli, betonu a dřeva,“ uzavírá Nielsen. „Je vzrušující vidět, že ostatní tak rychle uznávají přínos nových materiálů.“

 

Verze tohoto článku byla dříve publikována na webu Redshift (angličtina).

Související produkty

Výsledky vyhledávání momentálně nelze zobrazit. Vraťte se později.